Aktivni hlev je koncept reje konj, kjer imajo ti možnost neomejenega gibanja, druženja in prehranjevanja po principu stalnega dostopa do “družbe, krme in svobode” (ang. “friends, forage and freedom”).
Na posestvu Pri stari žagi, kjer se nahaja naš konjeniški in mladinski center, stremimo k vzpostavitvi aktivnega hleva, ki je v Sloveniji še vedno redkost (primeri dobre prakse so Ranč Vihra in Mladinsko klimatsko zdravilišče Rakitna).
Tradicionalen način individualnega vhlevljanja konj, kjer konji večino dneva preživijo v majhnih boksih, ima več negativnih posledic za konja. Konji cel dan ali večji del dneva preživijo v hlevu in imajo omejeno gibanje.
Pomanjkanje rednega dostopa do hrane (divji konji se pasejo od 12 do 16 ur na dan), gibanja in socialnega stika povzroča motnje v konjevem obnašanju, ki so lahko tudi nevarne lastnikom in skrbnikom konj (Novak 2011).
Pomanjkanje gibanja in neredno, pomanjkljivo krmljenje prav tako hitreje privede do motenj v prebavi, kot so kolike (Feige in drugi 2002). Včasih, ko so konje uporabljali za pomoč pri delu, so v hlevih le počivali in je bila potreba po gibanju zadovoljena že med dnevnim delom.
V današnjem času, ko so konji večinoma namenjeni športu in prostemu času, se veliko konj giblje premalo (Novak 2011).
Divji konji povprečno prehodijo 6-17 km na dan. V odprtih hlevih z izpustom prehodijo povprečno 1,7 km dnevno, v boksih pa le 0,17 km. V aktivnem hlevu prehodijo do 4,8 km na dan (Zeitler-Feicht in Prantner 2000).
Aktivni hlev za konje poskuša združiti lastnikove in konjeve potrebe, posnema konjevo naravno okolje in tako skrbi, da so konji bolj zdravi, psihično stabilni in ne razvijajo slabih navad, ki so lahko nevarne za človeka.
Konji živijo v aktivnem hlevu v čredi, imajo možnost neomejenega gibanja, svež zrak in celodnevni dostop do hrane.
Poti z različnimi podlagami in naravnimi ovirami so namenjene za gibanje. Naravne ovire pripomorejo, da konj razvije boljšo koordinacijo gibov.
Celoten hlev je organiziran tako, da se mora konj neprestano gibati, kot to počne v naravi pri iskanju hrane na prostranih površinah.