Trajanje projekta: 1. 5. 2024 – 30. 4. 2025
Prijavitelj: Konjeniški in mladinski center Škatlica
Financer: Eko sklad in Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v okviru razpisa NVO23
O projektu:
Projekt Spodbujanje in izboljšanje trajnostnih praks v konjeništvu naslavlja pogosto prezrt, a pomemben vpliv konjeništva na okolje. V Sloveniji imamo več kot 23.000 konj, konjeništvo pa je del kmetijskega sektorja, ki ima velik potencial tako za negativne vplive kot za prispevek k trajnostnem razvoju. Naš cilj je spodbuditi pozitivne spremembe v tej panogi s poudarkom na konkretnih rešitvah in vključevanju različnih deležnikov.
Cilj in namen projekta:
Namen projekta je izboljšati razumevanje in izvajanje trajnostnih praks v konjeništvu ter spodbuditi spremembe na lokalni in nacionalni ravni. Z aktivnostmi želimo zmanjšati okoljski odtis konjeništva, povečati dobrobit konj, okrepiti povezave z lokalno skupnostjo ter mladim približati trajnostne vrednote. Hkrati želimo konjeništvo pozicionirati kot prostor izobraževanja, inovacij in družbene vključenosti.
Ciljne skupine:
- Konjarji in kmetje – za katere pripravljamo strokovno usmerjene delavnice o trajnostnih praksah (voda, krma, energija, gnoj, biodiverziteta, dobrobit konj).
- Mladi – kot ključni nosilci sprememb prihodnosti, bodo sodelovali v interaktivnih izobraževalnih delavnicah.
- Lokalna skupnost – vključena skozi dogodke, kot je trajnostni piknik in lokalne stojnice, s poudarkom na ozaveščanju in povezovanju.
- Šole, mladinski centri, mediji in občine – kot ključni partnerji pri širjenju rezultatov in trajnostni naravnanosti projekta.
Glavne aktivnosti:
- 5 demonstracijskih delavnic na posestvu Škatlice (na temo: vode, krme, sončne energije, gnoja, dobrobit konj in biodiverzitete).
- 2 izobraževalni delavnici za mlade v osnovnih šolah in mladinskih centrih.
- Trajnostni skupnostni piknik za lokalno prebivalstvo.
- Sodelovanje na vsaj 2 lokalnih dogodkih s stojnico in trajnostnimi promocijskimi materiali.
- Digitalna promocijska kampanja in redne objave na spletni strani ter družbenih omrežjih.
- Poročilo o rezultatih projekta in priprava smernic za trajnostne prakse v konjeništvu.
S projektom smo želeli povečati ozaveščenost in znanje o trajnostnih praksah med konjarji, kmeti, mladimi in širšo lokalno skupnostjo. Naš cilj je bil tudi uvedba konkretnih trajnostnih rešitev na posestvu Škatlica in širše – med drugim zbiralniki deževnice, uporaba solarne energije, kompostiranje gnoja ter zasaditev dreves za izboljšanje mikroklime in spodbujanje biodiverzitete. Projekt je prispeval k izboljšanju okolja in dobrobiti konj ter okrepil vezi z lokalno skupnostjo, s katero smo tesno sodelovali. Na dolgi rok smo si prizadevali razviti pilotni model trajnostnega konjeniškega centra, ki bi lahko služil kot zgled tudi drugim konjeniškim praksam v Sloveniji.
Projekt je sofinanciran s strani Eko sklada in Ministrstva za okolje, podnebje in energijo Republike Slovenije v okviru javnega razpisa NVO23 za področje podnebnih sprememb.

