Projekt (Za)upam si se je začel porajati leta 2019 kot odgovor na to, da obstaja odličen mehanizem za podporo mladim v duševni stiski – psihoterapija – in da je le-ta finančno nedostopna večini mladim (po drugi strani pa imamo večmesečne čakalne vrste za klinične psihologe, edino brezplačno pomoč).
Na začetku drugega vala epidemije COVID-19 smo s podporo Evropske solidarnostne enote odprli prve prijave na brezplačno psihološko svetovanje po spletu s pomočjo programa Zoom.
Od leta 2021 projekt obstaja v svoji trenutni obliki – nudimo brezplačno spletno psihološko svetovanje, namen katerega je omogočiti brezplačno psihološko svetovanje v obliki 10 kontinuiranih srečanj po Zoomu mladim, ki si podpore drugače ne bi mogli finančno privoščiti, ter tistim mladim, ki so v tako hudi stiski, da si ne morejo časovno privoščiti dolgih čakalnih vrst.
Do sedaj so naše mlade strokovnjakinje psihologinje izvedle več kot 600 ur brezplačnega psihološkega svetovanja za mlade po spletu, s čimer udeležence podpiramo pri osebnih stiskah in težavah z duševnim zdravjem, tako v osebnem življenju kot zaradi posledic epidemije COVID- 19. Projekt podpirata evropska programa Erasmus+ in Evropska solidarnostna enota ter Mestna občina Ljubljana.
Poleg tega naša ekipa prostovoljcev objavlja članke na spletni strani in družabnih omrežjih na temo psihološkega svetovanja za mlade z namenom, da razbijamo stigme, saj veliko mladih še vedno ne poišče pomoči, ko so v stiski, ker mislijo, da psihološko svetovanje in terapevtski pristopi pomeni, da je ‘nekaj narobe’ z njimi.
Občasno organiziramo podporne dogodke za mladinske delavce, socialne delavce in druge strokovnjake, ki se srečujejo s stiskami mladih, ter v sodelovanju z Mladinskim svetom Slovenije vodimo zagovorniško kampanjo »Kje si, Ministrstvo za duševno zdravje?« s ciljem sprememb politik na področju duševnega zdravja.